Vicor Corporation V28A36C200BG
V28A36C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A36C200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36C200BG.pdf
Availability of V28A36C200BG
QUANTITY
V28A36C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36C200BG
Internal Part NumberEIS-V28A36C200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36C200BG
Related LinksV28A36, V28A36C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36C200BG Details Description
Related parts for V28A36C200BG
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf