Vicor Corporation V28A5M175BS3
V28A5M175BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A5M175BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W
Datasheet Download
V28A5M175BS3.pdf
Availability of V28A5M175BS3
QUANTITY
V28A5M175BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A5M175BS3
Internal Part NumberEIS-V28A5M175BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series175W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency76.8%
Power (Watts) - Max175W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A5M175BS3
Related LinksV28A5M, V28A5M175BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A5M175BS3 Details Description
Related parts for V28A5M175BS3
DIN RAIL 35MMX7.5MM UNSLOT 8" datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 135DEG C NC 6A datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (H-382-34) datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OPAMP TFT-LCD QUAD 16V 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf