Vicor Corporation V28A6V5M200B2
V28A6V5M200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A6V5M200B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V28A6V5M200B2.pdf
Availability of V28A6V5M200B2
QUANTITY
V28A6V5M200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A6V5M200B2
Internal Part NumberEIS-V28A6V5M200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.77A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency78.8%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A6V5M200B2
Related LinksV28A6V, V28A6V5M200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A6V5M200B2 Details Description
Related parts for V28A6V5M200B2
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 64POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 2.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 176UH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM PNP/NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf