Vicor Corporation V28A8H200BG2
V28A8H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A8H200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8H200BG2.pdf
Availability of V28A8H200BG2
QUANTITY
V28A8H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8H200BG2
Internal Part NumberEIS-V28A8H200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8H200BG2
Related LinksV28A8H, V28A8H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8H200BG2 Details Description
Related parts for V28A8H200BG2
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 27POS datasheet.pdf
POT 750 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf