Vicor Corporation V28B15H150BG3
V28B15H150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B15H150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V28B15H150BG3.pdf
Availability of V28B15H150BG3
QUANTITY
V28B15H150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B15H150BG3
Internal Part NumberEIS-V28B15H150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B15H150BG3
Related LinksV28B15, V28B15H150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B15H150BG3 Details Description
Related parts for V28B15H150BG3
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1700MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
JOYSTICK IP DESKTOP-BLACK datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf