Vicor Corporation V28B28M150BL
V28B28M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V28B28M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28M150BL.pdf
Availability of V28B28M150BL
QUANTITY
V28B28M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28M150BL
Internal Part NumberEIS-V28B28M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28M150BL
Related LinksV28B28, V28B28M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28M150BL Details Description
Related parts for V28B28M150BL
EMITTER FIBER OPTIC 850NM PLASTC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SOCKET 6.35MM 2P INSULATED SDR datasheet.pdf
FILTER,PX, 86.850 MHZ, PROXIMITY datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 190W TO247-3 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf