Vicor Corporation V28B48M150BL
V28B48M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V28B48M150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V28B48M150BL.pdf
Availability of V28B48M150BL
QUANTITY
V28B48M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B48M150BL
Internal Part NumberEIS-V28B48M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B48M150BL
Related LinksV28B48, V28B48M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B48M150BL Details Description
Related parts for V28B48M150BL
TRANS PNP 230V 15A TO247 datasheet.pdf