Vicor Corporation V28C24C100BS2
V28C24C100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C24C100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24C100BS2.pdf
Availability of V28C24C100BS2
QUANTITY
V28C24C100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24C100BS2
Internal Part NumberEIS-V28C24C100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24C100BS2
Related LinksV28C24, V28C24C100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24C100BS2 Details Description
Related parts for V28C24C100BS2
LED BLUE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10A/AF10/AFG10A datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED 20A QC SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf