Vicor Corporation V28C3V3M50BG2
V28C3V3M50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3M50BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3M50BG2.pdf
Availability of V28C3V3M50BG2
QUANTITY
V28C3V3M50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3M50BG2
Internal Part NumberEIS-V28C3V3M50BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3M50BG2
Related LinksV28C3V, V28C3V3M50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3M50BG2 Details Description
Related parts for V28C3V3M50BG2
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONTACT PIN 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON CYLINDRICAL GREEN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
RELAY REED SPST 0.5A 12V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf