Vicor Corporation V28C3V3M50BG3
V28C3V3M50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3M50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3M50BG3.pdf
Availability of V28C3V3M50BG3
QUANTITY
V28C3V3M50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3M50BG3
Internal Part NumberEIS-V28C3V3M50BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3M50BG3
Related LinksV28C3V, V28C3V3M50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3M50BG3 Details Description
Related parts for V28C3V3M50BG3
TRANS PNP 60V 0.6A SOT23-3 datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 80SQFP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
IC INTERFACE CTLR POE-PD 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
10+10 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM 28QFN datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-22 AWG SLVR datasheet.pdf
BCF 3.81/07/180F SN OR BX datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf