| Internal Part Number | EIS-V3.5MLA0805T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 3.7V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 5.35V | |
| Varistor Voltage (Max) | 7V | |
| Current - Surge | 120A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 2.5VAC | |
| Maximum DC Volts | 3.5VDC | |
| Energy | 0.30J | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V3.5MLA0805T | |
| Related Links | V3.5ML, V3.5MLA0805T Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | AV4444 | SWITCH SNAP MINI ROLLER STR 30V | datasheet.pdf | |