Vicor Corporation V300A12C400BN
V300A12C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12C400BN.pdf
Availability of V300A12C400BN
QUANTITY
V300A12C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C400BN
Internal Part NumberEIS-V300A12C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C400BN
Related LinksV300A1, V300A12C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C400BN Details Description
Related parts for V300A12C400BN
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR 7C 7#16S PIN PLUG datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN PLUG datasheet.pdf
34 MHz, CBFET Fast Settling Op Amp IC datasheet.pdf