Vicor Corporation V300A12C500BG2
V300A12C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C500BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12C500BG2.pdf
Availability of V300A12C500BG2
QUANTITY
V300A12C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A12C500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C500BG2
Related LinksV300A12, V300A12C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C500BG2 Details Description
Related parts for V300A12C500BG2
FIXED IND 150UH 1.23A 640 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 250MCM AMPOWER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 29A TO-220FP datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf