Vicor Corporation V300A12H500BN
V300A12H500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BN.pdf
Availability of V300A12H500BN
QUANTITY
V300A12H500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BN
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BN
Related LinksV300A1, V300A12H500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BN Details Description
Related parts for V300A12H500BN
FUSE AUTO 1A 32VDC BLADE datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf