Vicor Corporation V300A12M400B
V300A12M400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12M400B.pdf
Availability of V300A12M400B
QUANTITY
V300A12M400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M400B
Internal Part NumberEIS-V300A12M400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M400B
Related LinksV300A1, V300A12M400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M400B Details Description
Related parts for V300A12M400B
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC AMP BLUETOOTH 6-TSON datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BULB SOCKET DBL HSG 3CKT BLACK datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 GRN 565NM 6V datasheet.pdf