Vicor Corporation V300A12M400BN3
V300A12M400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12M400BN3.pdf
Availability of V300A12M400BN3
QUANTITY
V300A12M400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A12M400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M400BN3
Related LinksV300A12, V300A12M400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M400BN3 Details Description
Related parts for V300A12M400BN3
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A PPAK datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf