Vicor Corporation V300A12T400BF2
V300A12T400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12T400BF2.pdf
Availability of V300A12T400BF2
QUANTITY
V300A12T400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T400BF2
Internal Part NumberEIS-V300A12T400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T400BF2
Related LinksV300A12, V300A12T400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T400BF2 Details Description
Related parts for V300A12T400BF2
IC 4.625V 5% SOT223-3 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN XFP CAGE/HEAT SINK PRESSFIT datasheet.pdf
FUSE T/L DIAZED DII 25A 500V EUR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf