Vicor Corporation V300A12T400BS
V300A12T400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12T400BS.pdf
Availability of V300A12T400BS
QUANTITY
V300A12T400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T400BS
Internal Part NumberEIS-V300A12T400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T400BS
Related LinksV300A1, V300A12T400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T400BS Details Description
Related parts for V300A12T400BS
IC REG MULT CONFIG INV ISO TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.8V/2.8V 16MLF datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 56BIT 176-TFBGA datasheet.pdf
IC ADC/DAC 10BIT W/FIFO 36-TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CPMM JEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
REV 480V 7.6A 120 VAC 2NO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf