Vicor Corporation V300A15E400B
V300A15E400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400B.pdf
Availability of V300A15E400B
QUANTITY
V300A15E400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400B
Internal Part NumberEIS-V300A15E400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400B
Related LinksV300A1, V300A15E400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400B Details Description
Related parts for V300A15E400B
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 150MA 6.7 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf