Vicor Corporation V300A15E400BL
V300A15E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400BL.pdf
Availability of V300A15E400BL
QUANTITY
V300A15E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400BL
Internal Part NumberEIS-V300A15E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400BL
Related LinksV300A1, V300A15E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400BL Details Description
Related parts for V300A15E400BL
NON-SENSITIVE GATE 15.0A 600V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD25-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
TRANSITION MODULE 252POS DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 2X5V +/-15V 30W UFRM datasheet.pdf