Vicor Corporation V300A15E500BF3
V300A15E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15E500BF3.pdf
Availability of V300A15E500BF3
QUANTITY
V300A15E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A15E500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E500BF3
Related LinksV300A15, V300A15E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E500BF3 Details Description
Related parts for V300A15E500BF3
CONN RCPT 60POS EUROCARD VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSH 10PDT 0.5A 100V datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KNIFE PRECISION WITH BLADE 2PC datasheet.pdf
LOCK KIT FOR NEMA 4/12 ENCL datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 4W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf