Vicor Corporation V48C28T75B3
V48C28T75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28T75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28T75B3.pdf
Availability of V48C28T75B3
QUANTITY
V48C28T75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28T75B3
Internal Part NumberEIS-V48C28T75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28T75B3
Related LinksV48C2, V48C28T75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28T75B3 Details Description
Related parts for V48C28T75B3
LED GREEN 5/32" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 100 OHM 3A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER FULL-BRIDGE 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2.5" datasheet.pdf
SIDAC 160V DO15 datasheet.pdf