Vicor Corporation V300A15H400BN
V300A15H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400BN.pdf
Availability of V300A15H400BN
QUANTITY
V300A15H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400BN
Internal Part NumberEIS-V300A15H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400BN
Related LinksV300A1, V300A15H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400BN Details Description
Related parts for V300A15H400BN
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC RF RECEIVER 315,434MHZ 24LQFP datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf