Vicor Corporation V300A15H500BL2
V300A15H500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500BL2.pdf
Availability of V300A15H500BL2
QUANTITY
V300A15H500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A15H500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500BL2
Related LinksV300A15, V300A15H500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500BL2 Details Description
Related parts for V300A15H500BL2
IDC CABLE - ASR24B/AE24M/APR24B datasheet.pdf
CONN RING TERM #8 18-22AWG datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 8x1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf