Vicor Corporation V300A15T400BF3
V300A15T400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T400BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15T400BF3.pdf
Availability of V300A15T400BF3
QUANTITY
V300A15T400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A15T400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T400BF3
Related LinksV300A15, V300A15T400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T400BF3 Details Description
Related parts for V300A15T400BF3
CONN HEADER 24PS STR DL .163 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR TRPL 20-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER TFT POWERFLAT datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
KJL 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf