Vicor Corporation V300A15T500BS
V300A15T500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15T500BS.pdf
Availability of V300A15T500BS
QUANTITY
V300A15T500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T500BS
Internal Part NumberEIS-V300A15T500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T500BS
Related LinksV300A1, V300A15T500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T500BS Details Description
Related parts for V300A15T500BS
IC AMP AUDIO PWR .675W AB 8SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER HSCX PLCC-44 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.82 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MINI MCL CAP HSG ASSY 7P datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf