Vicor Corporation V300A24E500B
V300A24E500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500B.pdf
Availability of V300A24E500B
QUANTITY
V300A24E500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500B
Internal Part NumberEIS-V300A24E500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500B
Related LinksV300A2, V300A24E500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500B Details Description
Related parts for V300A24E500B
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1608 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 30A DIN RAIL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.43 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA PIN datasheet.pdf