Vicor Corporation V300A24E500BN2
V300A24E500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BN2.pdf
Availability of V300A24E500BN2
QUANTITY
V300A24E500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BN2
Related LinksV300A24, V300A24E500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BN2 Details Description
Related parts for V300A24E500BN2
OUTPUT MODULE DC STD 13MA 24VDC datasheet.pdf
IC DIG POT 100K 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DEMO KIT CAT5 EXTENDER HDMI datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.54A 150 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf