Vicor Corporation V300A24H400BG3
V300A24H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24H400BG3.pdf
Availability of V300A24H400BG3
QUANTITY
V300A24H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A24H400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H400BG3
Related LinksV300A24, V300A24H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H400BG3 Details Description
Related parts for V300A24H400BG3
IC ADC 8BIT 8CHAN HS 28DIP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS 2CH 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM W/O LEAD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP RIM WHEEL 14X4X3" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf