Vicor Corporation V300A24H500BG3
V300A24H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24H500BG3.pdf
Availability of V300A24H500BG3
QUANTITY
V300A24H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A24H500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H500BG3
Related LinksV300A24, V300A24H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H500BG3 Details Description
Related parts for V300A24H500BG3
MODULE MALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
MICRO 21C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
PUNCH 0671002P004 690392511 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf