Vicor Corporation V300A24M400BN2
V300A24M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M400BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24M400BN2.pdf
Availability of V300A24M400BN2
QUANTITY
V300A24M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A24M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24M400BN2
Related LinksV300A24, V300A24M400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24M400BN2 Details Description
Related parts for V300A24M400BN2
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf