Vicor Corporation V300A24T400BG3
V300A24T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24T400BG3.pdf
Availability of V300A24T400BG3
QUANTITY
V300A24T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A24T400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T400BG3
Related LinksV300A24, V300A24T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T400BG3 Details Description
Related parts for V300A24T400BG3
CONTACT BATT SGL AAAA/AAA/N datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC SC-70-6 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 43POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAT6A CABLE 2.5 M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf