Vicor Corporation V300A24T400BL2
V300A24T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24T400BL2.pdf
Availability of V300A24T400BL2
QUANTITY
V300A24T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T400BL2
Internal Part NumberEIS-V300A24T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T400BL2
Related LinksV300A24, V300A24T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T400BL2 Details Description
Related parts for V300A24T400BL2
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE AM3517 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC ETHERNET PHY 64HTQFP datasheet.pdf
RES 50 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf