Vicor Corporation V300A28C500BG2
V300A28C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28C500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28C500BG2.pdf
Availability of V300A28C500BG2
QUANTITY
V300A28C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28C500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A28C500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28C500BG2
Related LinksV300A28, V300A28C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28C500BG2 Details Description
Related parts for V300A28C500BG2
RES SMD 680 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
SMA FEMALE SHORT 18GHZ datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf