Vicor Corporation V300A28E400BG2
V300A28E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28E400BG2.pdf
Availability of V300A28E400BG2
QUANTITY
V300A28E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A28E400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E400BG2
Related LinksV300A28, V300A28E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E400BG2 Details Description
Related parts for V300A28E400BG2
TRANSISTOR NPN 15V 100MA SC70-3 datasheet.pdf
IC MCU 32K FLASH 2K SRAM 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 24QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PMIC 12CH 7.3A I.MX6 I.MX7 QF datasheet.pdf