Vicor Corporation V300A28H500BF2
V300A28H500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28H500BF2.pdf
Availability of V300A28H500BF2
QUANTITY
V300A28H500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A28H500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H500BF2
Related LinksV300A28, V300A28H500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H500BF2 Details Description
Related parts for V300A28H500BF2
RES SMD 787K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 14POS DL .100 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf