Vishay/BCcomponents MCU08050C1009DP500
MCU08050C1009DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C1009DP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C1009DP500.pdf
Availability of MCU08050C1009DP500
QUANTITY
MCU08050C1009DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C1009DP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C1009DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C1009DP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C1009DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C1009DP500 Details Description
Related parts for MCU08050C1009DP500
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10T/MC10G/MDM10T datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf