Vicor Corporation V300A28H500BL2
V300A28H500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28H500BL2.pdf
Availability of V300A28H500BL2
QUANTITY
V300A28H500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A28H500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H500BL2
Related LinksV300A28, V300A28H500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H500BL2 Details Description
Related parts for V300A28H500BL2
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 16POS .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB EMRGNCY STOP 60MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LI-ION POWER PACK-CHARGER BOEBOT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 24 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 450V X7T SMD datasheet.pdf