Vicor Corporation V300A28M500BF2
V300A28M500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28M500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28M500BF2.pdf
Availability of V300A28M500BF2
QUANTITY
V300A28M500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28M500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A28M500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28M500BF2
Related LinksV300A28, V300A28M500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28M500BF2 Details Description
Related parts for V300A28M500BF2
RES 3.57K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO-220F datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0503 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf