Vicor Corporation V300A28T400BG3
V300A28T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28T400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28T400BG3.pdf
Availability of V300A28T400BG3
QUANTITY
V300A28T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28T400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A28T400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28T400BG3
Related LinksV300A28, V300A28T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28T400BG3 Details Description
Related parts for V300A28T400BG3
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT143 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG CLEAR 100' datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf