Sensata Technologies/Airpax 229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
229-3-1REC4-65F-8-8-30-H picture photo
Mfg. Part Number
229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC
Datasheet Download
229-3-1REC4-65F-8-8-30-H.pdf
Availability of 229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
QUANTITY
229-3-1REC4-65F-8-8-30-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
Internal Part NumberEIS-229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series229
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
229-3-1REC4-65F-8-8-30-H Details Description
Related parts for 229-3-1REC4-65F-8-8-30-H
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5/16" datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
4971-20 COND ANVIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf