Vishay/Dale RNC55J1891BSRE6
RNC55J1891BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1891BSRE6
Brief Description
RES 1.89K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1891BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1891BSRE6
QUANTITY
RNC55J1891BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1891BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1891BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.89k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1891BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1891BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1891BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1891BSRE6
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DUAL 6W 5V datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 200MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY AU datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf