Vicor Corporation V300A28T500BF3
V300A28T500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28T500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28T500BF3.pdf
Availability of V300A28T500BF3
QUANTITY
V300A28T500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28T500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A28T500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28T500BF3
Related LinksV300A28, V300A28T500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28T500BF3 Details Description
Related parts for V300A28T500BF3
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF VERT QUAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 1.3MH 78MA 23 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A SMV datasheet.pdf