Vicor Corporation V300A2M160BS
V300A2M160BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A2M160BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2M160BS.pdf
Availability of V300A2M160BS
QUANTITY
V300A2M160BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2M160BS
Internal Part NumberEIS-V300A2M160BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2M160BS
Related LinksV300A2, V300A2M160BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2M160BS Details Description
Related parts for V300A2M160BS
METRAL HDR STR PF 4X24 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO 1.8W 10-DFN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CORDSET FEMALE STOOW 6POS 10.7MM datasheet.pdf
IC AUDIO AMP BTL QUAD AB HSOP36 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 15MM-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf