Vicor Corporation V300A36C400B3
V300A36C400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36C400B3.pdf
Availability of V300A36C400B3
QUANTITY
V300A36C400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C400B3
Internal Part NumberEIS-V300A36C400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C400B3
Related LinksV300A3, V300A36C400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C400B3 Details Description
Related parts for V300A36C400B3
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE TUNING 7V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V WSMINI5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf