Vicor Corporation V300A36C400BG2
V300A36C400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36C400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36C400BG2.pdf
Availability of V300A36C400BG2
QUANTITY
V300A36C400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36C400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A36C400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36C400BG2
Related LinksV300A36, V300A36C400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36C400BG2 Details Description
Related parts for V300A36C400BG2
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KIT OSD BRD HOR 6" CBL 8-BUTTON datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
COVER RUBBER FOR 3400 SERIES datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IRON LED 15 WATT 120V datasheet.pdf
HAN PUSHPULL POWER METAL PFT M-C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 180F BENCH K CUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf