Vicor Corporation V300A36E500BL3
V300A36E500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36E500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36E500BL3.pdf
Availability of V300A36E500BL3
QUANTITY
V300A36E500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36E500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A36E500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36E500BL3
Related LinksV300A36, V300A36E500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36E500BL3 Details Description
Related parts for V300A36E500BL3
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR datasheet.pdf
TERM COVER FINGER SAFE H3CR-F datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #8 100PC datasheet.pdf
LABEL 3X2" BLACK ON GREEN 50/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf