Vicor Corporation V300A36H400BF
V300A36H400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36H400BF.pdf
Availability of V300A36H400BF
QUANTITY
V300A36H400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H400BF
Internal Part NumberEIS-V300A36H400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H400BF
Related LinksV300A3, V300A36H400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H400BF Details Description
Related parts for V300A36H400BF
IDC CABLE - MSD60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 603A 105A 62 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
BLZP 5.00/12/180LH SN OR BX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO220 FULLP datasheet.pdf
KIT DEBUG/PROGRAMMING datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf