Vicor Corporation V300A36H400BN2
V300A36H400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H400BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V300A36H400BN2.pdf
Availability of V300A36H400BN2
QUANTITY
V300A36H400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A36H400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.1A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H400BN2
Related LinksV300A36, V300A36H400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H400BN2 Details Description
Related parts for V300A36H400BN2
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 700MA 110 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 425V 4A TO-220F datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf