Vicor Corporation V300A36H500BF3
V300A36H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A36H500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V300A36H500BF3.pdf
Availability of V300A36H500BF3
QUANTITY
V300A36H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A36H500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A36H500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A36H500BF3
Related LinksV300A36, V300A36H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A36H500BF3 Details Description
Related parts for V300A36H500BF3
CONN RING 14-16 AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 10MM SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 13.2A 1212-8 datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5V 70MA 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf